Заборона чи обмеження для військовослужбовців мати татуювання
Заборона чи обмеження для військовослужбовців мати татуювання

Юридична клініка Хмельницького університету управління та права імені Леоніда Юзькова дослідила, чи існує для військовослужбовців заборона або ж обмеження у праві мати татуювання та підготувала з цього питання правову консультацію. 

У законодавчих актах відсутнє будь-яке обмеження для військовослужбовців у такому праві. Водночас, до 11 січня 2000 року діяла законодавча вимога до осіб, яких приймали на службу до Національної гвардії: “повинні не мати татуювання на відкритих ділянках тіла” (п. 2 Положення про порядок комплектування, військового, матеріально-технічного і фінансового забезпечення Національної гвардії України від 04.11.1991 р., втратило чинність у зв’язку із розформуванням Національної гвардії). У новому Законі України “Про Національну гвардію України” вже відсутня норма щодо заборони татуювань у військовослужбовців Національної гвардії.

Татуювання військовослужбовців завжди було та залишається нині найпоширенішим явищем. Татуювання були поширені й в Червоній армії 1919 році, яке наносили шляхом наколювання п’ятикутної зірки. Однак з приходом радянської влади армійські татуювання стали менш поширеними, а в деяких військах їх було заборонено. Інтерес до татуювань підвищився із проведенням військових дій в Афганістані. Військовослужбовці Радянської армії наносили собі татуювання із зображенням групи крові та її резусу.

Слід зазначити, що військовим татуюванням завжди надавалося певне значення. Це є символ відваги, мужності, здатності в будь-який час до захисту вітчизни, а також знак приналежності до певного військового формування або соціального статусу серед військовослужбовців. Крім того, носії татуювань вірять у те, що таке зображення може врятувати їм життя. Це своєрідний оберіг під час проходження військової служби.

З початком військових дій на Сході України (Донбасі, Луганську) кількість татуювань військовослужбовців значно збільшилося, як і їх тематика (тризуб, прапор України, портрети козаків, вовки тощо). При цьому, військовослужбовці найчастіше прикрашають ними руки від кисті до ліктя для того, щоб їх усі бачили.

З однієї сторони, наявність татуювань на відкритих ділянках тіла буде засвідчувати факт приналежності особи до українських військових формувань, можливість індивідуалізувати людину у разі її смерті. Водночас таке татуювання може йому зашкодити. По-перше, найбільш жорстоке поводження та знущання мають місце саме щодо військовослужбовців з патріотичним татуюванням. По-друге, таким військовослужбовцям не може бути доручено виконання певних військових завдань, зокрема на ворожій території, оскільки таких осіб легко індивідуалізувати.

Слід зазначити, що в деяких країнах встановили певні обмеження щодо тематики, розміщення татуювань на окремих ділянках тіла та їх розміру. В США встановлено заборону наносити зображення на обличчя, голову, шию і горло. Зокрема вони не повинні містити образливу інформацію для інших військовослужбовців. У військово-морських та військово-повітряних силах США діють обмеження щодо розміру татуювання. З 2013 року було заборонено татуювання, які зображено нижче колін і ліктя, а також на шиї.

В Італії має місце заборона татуювань «непристойного», сексистського та расистського характеру, а також нанесених на шкіру написів і малюнків, що поширюють неофашистські ідеї, ображають почуття віруючих і завдають шкоду престижу держави та її збройних сил. Такі татуювання на відкритих частинах тіла (руках, шиї та ін.) оголошено поза законом.

У 2016 році в Казахстані було запроваджено вимогу до військовослужбовців – відсутність татуювань на тілі.

 

Консультацію підготував:

Левицький Максим, аспірант кафедри цивільного права та процесу

Хмельницького університету управління та права імені Леоніда Юзькова

 

Заборона чи обмеження для військовослужбовців мати татуювання

2 коментарі до “Заборона чи обмеження для військовослужбовців мати татуювання

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

X